Ana Sayfa Güncel Haber, Gündem 14 Mart 2021 5 Görüntüleme

Son dakika haberi! Bir ilçede yeni korona kararı: Pazar günleri ekmek çıkmayacak

Son dakika haberine nazaran, haftalık datalar incelendiğinde bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,8, yatak doluluk oranı yüzde 51,5, erişkin ağır bakım doluluk oranı yüzde 62,4, ventilatör doluluk oranı yüzde 31, ortalama temaslı tespit mühleti 8 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.

Bu ortada yeni riskli vilayetlerden yeni koronavirüs yasakları da peş peşe geliyor. ‘Çok yüksek riskli vilayetler kategorisindeki Samsun’da birtakım alanlara girişte, Hayat Konuta Sığar (HES) kodu zaruriliği getirildi. Valilikten yapılan açıklamaya nazaran, Vilayet Genel Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Zülkif Dağlı başkanlığında toplandı.

Salgınla uğraş kapsamında HES kodu uygulamasıyla ilgili Vilayet Genel Hıfzıssıhha Meclisince Samsun geneli için kararlar alındı. Karar nazaran, kentte bulunan zincir market ile mağazaların işçisinin ve müşterilerin mağaza/market girişlerinde, vilayet merkezindeki Yusuf Ziya Yılmaz Otobüs Terminali ile ilçelerdeki şehirlerarası otogarlarda, otogar/terminal girişlerinde HES kodu sorgulamasının yapılması zaruriliği getirildi.

Ayrıyeten alınan karar yeterince yolcu nakliyatı faaliyeti gerçekleştirmek üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca düzenlenen B1, B2, D1, D2 ve D4 yetki evrakı eki taşıt dokümanında kayıtlı olan taşıtlarda HES koduna bakılacak. Kent merkezi ile ilçelerin giriş ve çıkışlarında polis ve jandarma noktalarının sayılarının artırılarak yapılan kontrollerde araç içinde bulunan şahısların HES kodu sorgulanacak.

Sorgulama sonucunda riskli bulunan bireylerin 112 ile irtibata geçilerek Münevver Ayaşlı Kız Öğrenci Yurdu’na transferlerini sağlanacak. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara, Genel Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci hususu mucibince idari para cezası verilecek, konusu kabahat teşkil eden davranışlara ait Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci unsuru kapsamında isimli süreç başlatılacak.

YENİ KORONA KARARI: PAZAR GÜNÜ EKMEK YOK!

Türkiye’nin koronavirüs risk haritasında ‘çok yüksek risk’ kümesinde yer alan Edirne’nin Keşan ilçesinde yarın ve 21 Mart Pazar günü fırınlar ekmek çıkarmayacak. Keşan Fırıncılar Derneği Lideri Ayhan Gevrek, birtakım vatandaşların ‘ekmek almaya çıktım’ mazeretiyle çarşıda gezip, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiklerini belirterek, kararı desteklediklerini söyledi.Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı haftalık koronavirüs risk haritasında ‘çok yüksek risk’ ile ‘kırmızı’ renkte yer alan Keşan ilçesinde, Hıfzıssıhha Heyeti, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı pazar günü vatandaşların mazeretinin azaltılması için fırınların yarın ve 21 Mart Pazar günü ekmek üretmemesi kararı aldı.

‘ÇIKIYOR ELİNE 2 EKMEK ALIYOR, BÜTÜN KEŞAN’I GEZİYOR’

Keşan Fırıncılar Derneği Lideri Ayhan Gevrek, kimi vatandaşların ‘ekmek almaya çıktım’ mazeretiyle sokağa çıkma kısıtlamasını suistimal edip, gezdiğini belirterek, “İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nca 14 ve 21 Mart tarihlerinde fırınların ekmek üretmemesi karar aldı. Yani iki pazar fırınlarımız kapalı olacak. Tabi bunun bir sebebi var. Geçen haftaki denetimlerde polisin çevirdiği 37 kişi meskenine uzak olduğu halde fırına ekmek almaya gittiğini söylemiş. Kısıtlama gereği herkes kendi bölgesinde, mahallesinde en yakın fırından yahut marketten alışveriş yapması lazım. Bu suistimal ediliyor. Adam çıkıyor eline iki ekmek alıyor, bütün Keşan’ı geziyor. Durum bu türlü olunca da bize sordular ve İlçe Hıfzıssıhha Heyeti da bu türlü bir karar aldı” dedi.

‘HERKESİN KURALLARA UYMASI LAZIM’

Vatandaşların hassas davranması gerektiğini söz eden Gevrek, “Sağlıktan öte bir şey yok. Dal bakımından da herkesin işleri düştü. 12 aydır kapalı olan iş yerleri var. O insanların sarfiyatları var, geçindirecekleri bir aileleri var. Hayat bir yandan devam ediyor. Bu nedenle insanların geçinmesi lazım. Bu nedenle herkesin çok dikkatli olması ve kurallara uyması lazım. Biz kurallara uyarsak daha çabuk geçecek. Biz kurallara uymazsak yöneticiler yaptırımları daha fazla uygulayacak. Herkes ekmeğini cumartesi gününden alsın ve Pazar günü de kısıtlamaya uysun” diye konuştu.

‘EKMEK ALINIP ÇARŞI GEZİLİRSE HASTALIĞIN YAYILMASI NORMALDİR’

Ekmek almaya gelen İsmail Alım de, uygulamanın yararlı olacağını lisana getirerek, “Bu hastalığın yayılmasına karşı faydalı olabilir. En yakın yerden ekmek alınıp, meskene dönülmelidir. Ekmek alınıp çarşı gezilirse hastalığın yayılması normaldir” sözlerini kullandı.

KÖYLERE SEYYAR SATICI GİREMEYECEK

Öte yandan çay ocaklarının kapalı olduğu ilçede Hıfzıssıhha Şurası kararınca pastane, börekçi ve akaryakıt istasyonlarında çay satışı yasaklandı. Konsey, köylere seyyar satıcı girişlerinin de durdurulması kararı aldı.

HERKES ŞAŞIRTAN HABER: 2 AYDIR GÖRÜLMÜYOR!

Bingöl’ün Yedisu ilçesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla çabada alınan sıkı tedbirler ve ilçe sakinlerinin önlemlere uyması sayesinde iki aydan bu yana olay görülmedi. Kent merkezine 109 kilometre uzaklıktaki ve 1500 nüfusa sahip olan Yedisu’da, Kovid-19 ile çabada maske, toplumsal ara ve hijyen kuralına harfiyen uyuluyor.

İlçede yaşayanların salgınla uğraşa dayanağı, jandarma ve polis gruplarının sıkı kontrolleri ve ihtarları, sıhhat çalışanının özverili çalışması sayesinde ilçede 7 Ocak’tan bu yana hadise tespit edilmedi. Sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığı saatlerde de cadde ve sokakların büyük oranda boş kalması drone ile görüntülendi. Yedisu İlçe Jandarma Komutanlığı grupları, önlemlere uyanlara Türk bayrağı armağan etti.

Yedisu Kaymakamı Oğuzhan Ocak, AA muhabirine, önlemlere uyulması, kamu kurum ve kuruluşlarının ağır çalışmaları sayesinde salgınla aktif uğraş edildiğini söyledi. İlçede son iki ayda 30 kişinin test yaptırdığını ve en son olumlu hadisenin 7 Ocak’ta görüldüğünü aktaran Ocak, şöyle devam etti:

“VATANDAŞIMIZIN KATKISI”

“İki ayı geçkin bir müddettir Yedisu’da hadiselerde bir değişiklik olduğunu görmedik. Çok şükür uzun vakittir sıfır hadise ile devam ediyoruz. Bunun en büyük sebebi de vatandaşlarımızın katkısı. Herkes, olay olmadığı halde toplumsal aralık, hijyen, maske önlemlerine uyumaya devam ediyor. Kendini hasta hisseden vatandaşlarımız bir an evvel gelip yeni test yaptırıyor. Uzun vakittir da testlerimizi yapıyoruz lakin negatif sonuçlar elde ediyoruz, çok şükür.”

İLÇE DIŞINDAN LGELENLERE İZOLASYON

Bu sürece güvenlik güçlerinin kıymetli katkı sunduğunu vurgulayan Ocak, “İlçe dışından gelen vatandaşlarımızı, muhtarlarımız bildiriyor. Onları birinci süreçte bilhassa 10 günlük izolasyon sürecine alıyoruz. Hastalık belirtisi olup olmadığını takip ediyoruz. Daha sonrasında rastgele bir eza çıkmadığı takdirde konutlarından çıkmalarına kurallara uymak koşuluyla müsaade veriyoruz.” dedi.

İlçe esnafından Yavuz Sünme de Kovid-19 önlemlerini uygulamak konusunda gerekli çabayı gösterdiklerini belirterek, “Tedbirleri bundan sonra da birebir formda uygulamaya devam edeceğiz. En hassas biçimde çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu. Hüseyin Cama da önlemleri uyguladıklarından ötürü hadise sayısının sıfır olduğunu anlatarak, “Kaymakamlık ve güvenlik güçleri gerekli açıklamalarda bulunduktan sonra esasen hiçbir hadisemiz kalmadı şu an. ilçemiz pek iyi ve pek hoş. İnşallah Türkiye’de de biter.” tabirlerini kullandı.

Kişi başı en az 405 TL

Öte yandan Çin’den çıkarak tüm dünyayı tesiri altına alan ve Türkiye’de birinci hadisenin resmi olarak 11 Mart 2020 tarihinde duyurulduğu Kovid-19 salgınında devletin ödediği bir yıllık tedavi faturası hesaplandı. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Başşehir Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi’nin birlikte yürüttüğü “Kovid-19 Tedavisinin Ekonomik Yükü” araştırma sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

Buna nazaran, Kovid-19 hastalığının Türkiye’nin sıhhat iktisadına 12 aylık toplam yükü 3.7 milyar lirayı geçti. Bu hesabın, yalnızca devletin ödediği tedavi masrafları üzerinden yapıldığı, özel sıhhat sigortası ödemelerinin ya da bireylerin şahsen cebinden çıkan paranın buna dahil olmadığı vurgulandı.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Fehmi Tabak ve Başşehir Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Simten Malhan’ın birlikte yürüttüğü araştırmada, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 16 Mart- 31 Temmuz 2020 tarihleri ortasında tedavi gören 1056 Kovid-19 hastasının gerçek bilgilerinden yola çıkıldı.

Araştırma Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı hasta bilgileri ve hasta başına düşen test, teşhis, tedavi harcamaları kıymetlendirilerek yapıldı. Araştırmaya nazaran, Kovid-19 nedeniyle yatarak ve ayaktan tedavi alan hastaların toplam tedavi maliyetinin devlet sıhhat harcamalarında yüzde 2 ve SGK sıhhat harcamalarında yüzde 3.8’lik bir oranı oluşturduğu iddia ediliyor.

Yük çok daha fazla

Ebru Sungur’un haberine nazaran, Prof. Dr. Simten Malhan, araştırmayı yürütürken yalnızca test, teşhis, tedavi, ilaç üzere direkt tıbbi maliyetlerin dikkate alındığını belirterek şunları söyledi: “Hastalık pek çok dolaylı maliyete de neden oluyor. Vefat, sakatlık ve işgücü kaybı… Bu maliyetler de göz önüne alınırsa Kovid-19’un sıhhat alanında Türkiye’ye ekonomik yükünün çok daha fazla olduğu görülecektir.”

Araştırmadan notlar

Ayaktan tedavi maliyeti hasta başı 405 lira, bir yıllık toplam 900 milyon lira. Yatarak tedavi maliyeti ortalama hasta başı 10 bin lira, bir yıllık toplam 2.5 milyar lira. Araştırmada dataları bedellendirilen 1056 hastanın yalnızca serviste sıhhat hizmeti tamamlayanların oranı yüzde 84.6, ağır bakımda yatanların oranı yüzde 15.4 oldu.

Hastaneye başvuranların hastalık şiddetleri asemptomatik yüzde 5.9, hafif yüzde 17, orta yüzde 41.2 ve şiddetli yüzde 36 oranlarında tespit edildi. Orta şiddetteki hastaların, hastanede ortalama 8.6 gün kaldığı, bu müddetin 51 güne kadar uzadığı görüldü. Orta şiddetteki bir hastanın ortalama maliyeti 8.791 lira olarak hesaplandı.

Hastalığı şiddetli geçiren hastaların ortalama yatış gün sayısı 10.8 gün oldu. Bu hastaların ağır bakım tedavi müddeti 93 güne kadar uzadı. Bu hastaların ortalama hasta maliyeti 13.406 TL olarak tespit edildi.

Oksijen tedavisi ile birlikte ağır bakım hizmeti de alan şiddetli hastaların ortalama yatış gün sayısı 17.3 gün oldu. Bu hastaların ortalama hasta maliyeti ise 30.257 lira olarak hesaplandı.

Hengamede yumruk sayılmaz periyodu

Prof. Dr. Fehmi Tabak, aşılama çalışmalarının sürdüğü belirtilerek, ne vakit olağan hayata dönüleceğine ait kestiriminin sorulması üzerine şunları söyledi: “Türkiye aşılamayı en iyi yapan ülkelerden biri. Bir yandan da bulaşla hastalık yayılıyor. Türkiye’de şu anda 10 milyon aşılamaya ulaşıldı. Şu anda arbedede yumruk sayılmaz devrine geldik.

Mayıs-haziranda 30 milyon aşılamaya erişilirsek temmuz-ağustosta biraz daha rahatlarız.” İlaç geliştirme çalışmalarının da sürdüğünü belirten Prof. Dr. Tabak, “Sadece Cerrahpaşa’da 10 çalışma yapılıyor. Ancak daha semptom azaltmanın ötesine geçen bir tedavi yok” dedi.

4 aydır antikor sıfır

Öte yandan Koronavirüse iki defa yakalandıktan sonra 4 ay boyunca bedeninde hiç antikor oluşmadığını fark eden Doç. Dr. Celayir, “Antikor oluşan şahıslarda de, ikinci sefer hastalanma, virüsü bulaştırma riski bulunuyor” uyarısı yaptı. Pandeminin bir yılı geride kalırken kaygı yaratan hususların başında daha evvel hastalığı atlatan şahıslara, ikinci defa koronavirüs bulaşma riski geliyor.

Bilhassa de hastalığı ikinci sefer geçiren birtakım hekimlerin yaşadıkları Kovid-19’a karşı ne kadar dikkatli olunmasını gerektiğini ortaya koyuyor. Mert İnan’ın haberine nazaran, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi cerrahlarından Doç. Dr. Fevzi Celayir’in başından geçenler ikinci kere Codvid-19 riskinin en çarpıcı örneklerinden biri. Kovid-19’u ikinci sefer atlattıktan sonra 4 ay boyunca bedeninde hiç antikor oluşmadığını fark eden Doç. Dr. Celayir, yaşadıklarını şöyle lisana getirdi:

‘Yine de bulaşabilir’

“26 Mart tarihinde Kovid-19 testim olumlu çıkmıştı. Olağanda 14 günlük karantina sonunda negatife dönen test sonucu lakin üçüncü hafta biterken negatife dönmüştü. 29 Ağustos tarihinde yapılan testte ise, bedenimdeki antikor düzeyinin en yüksek kıymette olduğunu öğrenmiştim. Lakin 19 Kasım 2020’de antikor düzeyinin sıfırlandığını öğrendim.

Bir hafta sonra başlayan bel ağrısı, halsizlik ve boğazımdaki karıncalanma nedeniyle tekrar test yaptırınca, ikinci sefer Kovid-19 olduğumu öğrenmiştim. Tedavim için favipiravir reçete edilmişti. Tabip olarak aldığım tüm ferdî önlemlere karşın virüs ikinci sefer nasıl ve nerede bulaşmıştı bilmiyorum.

Lakin asıl kaygı verici olan tam 4 aydır yaptırdığım antikor testlerinde bedeninde hiç antikor oluşmadığını anladım. Neyse ki sıhhat çalışanı olduğum için iki doz aşımı oldum. Hastalığı atlatanlar katiyetle, bir daha virüs bulaşmayacağını düşünmesin. Antikor oluşan şahıslarda de, ikinci defa hastalanma, virüsü bulaştırma riski bulunuyor.

Tek deva aşılama

İkinci hastalığın üzerinden 4 ay geçmiş olmasına rağmen kendimi yeni yeni toparlıyorum. Birinci iki gün nefes almak bile güç geliyordu. Mutasyonlu virüs bağışıklığı baskılarken çok çabuk yayılıyor. Mutasyona uğramış virüsler nedeniyle birden çok hastalığa yakalanma riski kelam konusu.

Antikor koruyuculuğu ortadan kalkınca benim üzere tıpkı tip virüsle ikinci defa hastalanmak mümkün. İki kere Kovid-19 geçiren bir doktor olarak, en iyi korunmanın aşılanmak olduğunun bilinmesini isterim. Bedenimiz hastalıktan sonra hiç antikor üretmeyebilir. Bu nedenle tek deva aşı.”

Milliyet

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
en iyi casino siteleri en iyi casino siteleri slot siteleri beylikdüzü escort izmit escort kocaeli escort
hack forum hack forum gaziantep escort gaziantep escort izmir escort bedava hesaplar