gundemkocaeli.net
Bakan Varank duyurdu! Savaş konseptlerini değiştirecek, son safhaya gelindi… » Haberci Gençlik Hayatın İçinden Güncel Haberler
FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Genel, Güncel Haber 9 Aralık 2021 0 Görüntüleme

Bakan Varank duyurdu! Savaş konseptlerini değiştirecek, son safhaya gelindi…

TBMM Genel Şurasında 2022 yılı bütçe görüşmeleri İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri ile devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve bağlı kurumlara ait milletvekillerine sunum yaptı. Varank, Türkiye’nin büyümesinde ikinci çeyrekte yüzde 40, üçüncü çeyrekte yüzde 10 büyüyen endüstrinin katkısı olduğunu söyleyerek, “Küreselde yatırımlar düşüyor, şirketler küçülüyor olsa da, Türkiye’de Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir yatırım periyodunu yaşıyoruz. Bakınız bu yılın birinci on ayında 9 bin 441 teşvik dokümanı düzenleyerek, 184 milyar liralık yatırımın önünü açtık. Birileri ısrarla görmek istemese de, üreterek büyüyen Türkiye amacına ulusal ve güçlü sanayimizle kararlılıkla ilerliyoruz” tabirlerini kullandı.

“2021 yılında sanayi sicil sistemine kayıtlı işletme sayısı 160 bine ulaştı”

Bakan Varank, 2021 yılında sanayi sicil sistemine kayıtlı işletme sayısının 160 bine ulaştığını belirterek, “Sadece bu yıl küçük sanayi esnafından büyük işletmelere kadar 15 bin yeni tesis Türkiye’de üretime başladı. 10 milyar liralık yatırımla 21 bin insanımıza ekmek kapısı olan 18 kentteki 168 fabrikanın açılışına şahsen ben katıldım. Yılbaşından bu yana dünyada grafeni seri üretebilen on ülkeden biri olmamızı sağlayan tesisi Ankara’da kim açtı? Biz açtık. Türkiye’nin birinci ve tek sitrik asid tesisini Adana’da kim açtı? Biz açtık. Avrupa’nın en büyük ip ve iplik fabrikasını Tokat’ta kim açtı? Biz açtık. Ana muhalefet partisinin endüstriden anladığı nedir? CHP’li Datça Belediyesi’nin yaptığı sanayi heykeli. Bu türlü heykeller yaparak endüstriye, sanata dayanak olunmaz” dedi.

İhracatta büyük bir muvaffakiyet yakalayarak, 12 aylık ihracatın 220 milyar doları aştığını hatırlatan Bakan Varank, “Salgın şokunun akabinde istihdamda eşi gibisi görülmemiş gelişmelere şahitlik ediyoruz. Pandeminin başından beri endüstride kayıtlı istihdam SGK bilgilerine nazaran, yaklaşık 700 bin artarak, 4 milyon 700 bine yükseldi. 700 bin istihdam artışı ne demek biliyor musunuz? 56 Erdemir, 150 Kardemir, 20 Arçelik, 50 Ford Otosan fabrikası demek. Sizin çılgın projeniz var ya, işsizliği bitirmek için. Muhtarların yanına özel kalem müdürü vermek. Türkiye’de 50 bin civarında muhtar var. Hepsine birer özel kalem müdürü atasanız 50 bin istihdam olur. İşte son 1,5 yılda sanayi istihdamındaki artış, sizin bu vizyoner projenizden 14 kat daha fazla” biçiminde konuştu.
Türkiye’nin araba projesinin devam ettiğini kaydeden Bakan Varank, “Sadece elektrikli araç üretmekten çok daha fazlası olan bu projeyle otomotiv sanayisinde yaşanan büyük dönüşümde yerimizi aldık. Batarya, şarj ve otonom araç teknolojilerinde mevcut kapasite ve yetkinliklerimizi geliştiriyoruz. Elektrikli araçların kalbi olan bataryaya yönelik dünya-devi FARASİS ile yapılan iş birliği sayesinde yakın vakitte Gemlik’te bir batarya fabrikasının temeli atılacak” biçiminde konuştu.

“Bir gün CHP’lilerin de bu kürsüye çıkıp özgür iradeleriyle konuşabilmelerini temenni ediyorum”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın TOGG’un direksiyonuna geçtiğini ve fabrika genel müdüründen bilgi aldığını hatırlatan Bakan Varank, “Ben o gün iktidar-muhalefet ayırmaksızın bu tecrübesi yaşayan tüm vekillerimizin, TOGG’a gururla baktıkların görüp memnun olmuştum. Lakin görüyorum ki kameraların karşısına geçince, iş değişiyor. Neden değişiyor biliyor musunuz? Mahalle baskısı yüzünden. Mahalle baskısı sebebiyle gerçekleri konuşamadığınızı biliyorum. Bir gün CHP’lilerin de bu kürsüye çıkıp özgür iradeleriyle konuşabilmelerini temenni ediyorum” sözlerini kullandı.

“TOGG sayesinde işte ürettiğimiz katma bedel, işte Ulusal Teknoloji Hamlesi”

Araç kamerasını gösteren Bakan Varank, “Sürücünün yorgunluğunu manzara sürece teknolojisiyle tespit ederek sürüş güvenliğini sağlayan bir yüksek-teknoloji eseri. Bu kamerayı üreten firma KOSGEB’in dayanağıyla 2 genç teşebbüsçü tarafından kuruldu, TÜBİTAK’ın takviyeleriyle de büyüdü. Artık ürettikleri bu kamerayı TOGG kullanacak. Şayet TOGG’un fikri mülkiyet hakları bize ilişkin olmasaydı, Türk mühendislerinin geliştirdiği bu kamerayı bu türlü bir araca entegre edemezdik. TOGG’a otomotiv sanayisini dönüştürecek proje derken kastettiğimiz de bu. TOGG sayesinde işte ürettiğimiz katma paha, işte Ulusal Teknoloji Atağı. Üstelik, Bilişim Vadisi’nde geliştirilen tek araba TOGG da değil. Bir Uzakdoğu ülkesinin Ulusal Araba Projesi, şu anda Bilişim Vadisi’ndeki Türk mühendislere emanet edilmiş durumda” diye konuştu.

Bilişim Vadisi’ndeki AirCar uçan otomobil projesinin ortaklarından birinin İşbankası olduğunu söyleyen Varank, “Belki de Türkiye’nin birinci uçan arabası bu projeden çıkacak. O yüzden muhalefet ederken dengeli olmak lazım. AK Parti’ye muhalefet edeyim derken, vizyoner mühendislerimize, onların kabiliyetlerine, hayallerine kast etmemek lazım. Aman ha! Artık ben bunu açıkladım diye gidip o projeyi de İhtilal Arabasında olduğu üzere baltalamaya çalışmayın” biçiminde konuştu.

“Uzayda ateşleyeceğimiz hibrid roket motorunun testlerini sürdürüyoruz”

Bakan Varank, Türkiye’nin Ulusal Uzay Programı çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Türk mühendis ve teknisyenlerinin tasarladığı araçla Ay’a sert iniş yapma amacına yönelik çalışmalarımızı hızlandırdık. Uzayda ateşleyeceğimiz hibrid roket motorunun testlerini sürdürüyoruz. Türkiye Uzay Ajansı’nın asıl misyonu Ulusal Uzay Programı’ndaki projelerin uyumunu sağlamaktır. Bu kapsamda belirlediğimiz gayelere yönelik çalışmalar, 1,9 milyar liralık bütçeyle yatırım programına dâhil edildi” sözlerini kullandı.

“Sabahleyin bir fabrikayı gezdik, dünyada 2. büyük fabrika. Bunu yapan Çorum ve Çorumlular”

Bakan Varank şunları kaydetti:

“Sabahleyin bir fabrikayı gezdik, dünyada 2. büyük fabrika. Bunu yapan Çorum ve Çorumlular. Dolasıyla Çorumlulara ve Çorum’a şükran borçluyuz. Bu türlü bir onur, bu türlü bir büyüklüğü Türkiye’ye kazandırdığı için’. Bu övgülerin sahibi kim biliyor musunuz? CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu. Pekala bu övgüleri hangi firma için söylüyor? Bakanlığımızın; Teknopark muafiyetlerinden, yatırım teşviklerinden, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi dayanaklarından faydalanan KOSGEB’le, TÜBİTAK’la Ar-Ge Projeleri yürüten ve bu takviyeler için Bakanlığımıza müteşekkir olduğunu her fırsatta söz eden bir değirmen makinası üreticisi için. Birebir Kılıçdaroğlu daha iki gün evvel bu kürsüye çıkıp ‘Bu bütçede sanayiciye takviye yok’ diyordu. Kılıçdaroğlu zannediyor ki bu işler o denli kendi kendine oluyor.”

Bakan Varank hava-hava füzeleri GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN’ın atışlı testlerine başladıklarını söyleyerek, “Seri üretime geçtiğimizde, bu teknolojiye sahip 7 ülkeden biri olacağız. Savaş konseptlerini değiştiren sıvı yakıtlı RAMJET projesinde son safhaya geldik. Süpersonik süratlerde çalışan bir RAMJET Motor prototipini 2022’de ortaya çıkarağız. Doğalgaz çizgilerindeki arızaları tespit etmek için TÜBİTAK’la geliştirdiğimiz ROBOT-GÖZ’ü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ettik. Böylece dünyada bu teknolojiyi kendi imkanlarıyla geliştirebilen iki ülkeden biri olduk” dedi.

Milliyet